Ten tytuł to świadome nawiązanie do znakomitego niemieckiego filmu Floriana Henckel von Donnersmarck użyty dla zobrazowania treści najnowszej publikacji opartej na materiałach Österreichischen Staatsarchiv /ÖSTA/. „Baden bei Wien. Im Visier der Geheimpolizei – Spionage, Alltagsfrust und Badelust vor 200 Jahren” (w dosłownym tłumaczeniu „Baden koło Wiednia. Optyka tajnej policji- szpiegostwo, znudzenie codziennością i zamiłowanie do wód 200 lat temu”) autorstwa Friedricha Schembora będzie miała swoją promocję 25 listopada w siedzibie archiwum, z udziałem Prof. Dr. Lorenza Mikoletzkyego Dyrektora Generalnego ÖSTA i Rudolfa Maurera szefa Stadtarchivs w Baden.
fot ÖSTA
Autor pokazuje działalność tajnej policji, jej funkcjonariuszy i współpracowników powołanych do kontrolowania całego „niebezpiecznego towarzystwa”, szpiegowania potencjalnych szpiegów i zbierania informacji o zagrożeniach natury politycznej. Pokazuje również bogate życie samego miasta- kurortu. Czytelnik może poznać z pierwszej ręki mechanizmy działania tajnych służb jego Cesarskiej Mości, gdyż autor bazował w szczególności na sprawozdaniach policyjnych z okresu 1806-1813. Materiałem źródłowym do napisania książki były akta Obersten Polizei- und Zensurhofstelle, które ocalały z pożaru Pałacu Sprawiedliwości w 1927 roku. Obecnie akta te przechowywane są w ÖSTA.
Zapowiedź publikacji wskazuje na polskie wątki w tej intrygującej opowieści o konspiratorach, szpiegach i kuracjuszach w spokojnym austriackim miasteczku. Wydaje się również, że to znakomity materiał na scenariusz filmu „Życie na podsłuchu w stylu Biedermeier”.
Opracowała Jolanta Leśniewska
AP Kutno
Na podstawie: http://www.oesta.gv.at/