Międzynarodowa Rada Archiwów poinformowała o projekcie praktycznego wykorzystania wolnego oprogramowana Transkribus w archiwów historycznych komun miejskich i parafialnych Danii. Finansowanie projektu wysokości dwóch milionów koron zapewnionych przez Uniwersytet w Aarhus (główny fundator) oraz fundacje: Augustinus, Aage og Johanne Louis-Hansens, Velux oraz fundację Carlsberga mają posłużyć opracowaniu modeli informatycznych służących identyfikacji i odczytywaniu pisma ręcznego. Całość projektu będzie zarządzana przez archiwum miejskie w Aarhus i Organizacja Duńskich Archiwistów (Organisationen Danske Arkiver). Na jego czele stanęła Charlotte Voss (archiwistka, dyrektor archiwum komunalnego w Gladsaxe, przewodnicząca Organizacji Duńskich Archiwistów).
Głównym celem projektu jest zabezpieczenie duńskiego dziedzictwa kulturowego poprzez digitalizację kluczowych źródeł lokalnej historii Danii, a tym samym opracowanie modeli maszynowego rozpoznawania pisma ręcznego. Na dalszym etapie przewiduje się stworzenie takiego modelu pracy, aby mogli w niej uczestniczyć przeszkoleni wolontariusze.
U podstaw założeń projektu legło przekonanie duńskich archiwistów, że umiejętność czytania, tego co ręcznie napisali ludzie przed nami, ma kluczowe znaczenie dla tego, aby istnienie archiwów historycznych miało sens dla każdego innego niż profesjonaliści użytkownika.
Wstępnie projekt skupi się na odczytywaniu protokołów z posiedzeń rad i zarządów centralnych władz prowincjonalnych, miejskich i parafialnych z lat 1840 – 1940. W jego ramach przewiduje się także prac nad rękopisami z wcześniejszych epok.
Projekt znany jest w Polsce- patrz Archiwistyka Serwis Branżowy
Dostęp do oprogramowania: Transkribus
Więcej:
ICA: Les archives municipales et locales danoises franchissent une nouvelle étape avec l’IA
Retro Kilder Til Danske Kommuners Historie: Fondsbevillinger sikrer tre års udvikling af Retrodigitalisering
Oprac. Adam Baniecki
AP Wrocław O/Bolesławiec