Czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, czyli zwierzchni organ tutejszych archiwów państwowych, a jednocześnie odpowiedzialny za zachowanie całego narodowego dziedzictwa archiwalnego, z okazji przypadającego 9 czerwca 2024 r. Międzynarodowego Dnia Archiwów (MDA), wydało specjalną odezwę-zaproszenie.
W zamieszczonym w Internecie tekście znalazła się zachęta do odwiedzenia tego dnia instytucji archiwalnych, w których można będzie można zobaczyć m.in. z: „oryginały średniowiecznych dokumentów, akta sądowe, a także mumię kota”.
Ministerstwo zapewnia, że w tym roku będzie można zobaczyć wyjątkowe archiwa, specjalnie przygotowane wystawy, wielowiekowe skarby czeskiej historii, wysłuchać okolicznościowych wykładów, a także skorzystać z możliwości odwiedzenia miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla publiczności. Ministerstwo zwraca uwagę, że z okazji MDA specjalne wydarzenia archiwalne odbywać się będą w Czechach przez cały czerwiec tego roku.Należy też zwrócić uwagę, iż Czeskie Stowarzyszenie Archiwalne (Česká archivní společnost) przygotowało z tej okazji specjalną stronę internetową (http://www.denarchivu.cz/), na której można znaleźć informacje o wszystkich nadchodzących wydarzeniach w całym kraju. Znajduje się tam interaktywna mapa, umożliwiająca obecnie dostęp do ponad 60 instytucji, które włączyły się w organizację imprez w ramach MDA, od Chebu po Karwinę.
Dla przykładu zwróćmy uwagę na kilka wydarzeń, jakie w czerwcu przygotowały różne instytucje gromadzące archiwalia. I tak w Archiwum Sił Bezpieczeństwa można odwiedzić m.in. „Kącik retro”, który przypomni najmłodszym i dorosłym, w co dzieci mogły się bawić i jak bawiły się w okresie tzw. normalizacji, czyli po 1968 r. Archiwum Třeboň pozwala dotknąć naciągniętej skóry zwierząt i dowiedzieć się, jak staje się ona odpornym na starzenie materiałem pisarskim, czyli znanym pergaminem. W Opawie będzie można zajrzeć do tzw. „Lustra Rady miasta Opawy” z XVI wieku, zaś Archiwum Chebie odkryje archiwa cyfrowe, pokazując jak za pomocą kodów QR można uzyskać dostęp do zdigitalizowanych: zdjęć, filmów, czy też podcastów i słuchowisk radiowych.
Odnosząc się do MDA i działalności archiwów historycznych czeski Minister Spraw Wewnętrznych Vít Rakušan stwierdził: „Jeśli istnieje coś, czego nie możemy stracić, to jest nim zbiorowa i indywidualna pamięć społeczeństwa. Archiwa przechowują ponad 880 kilometrów i tysiące terabajtów naszej tożsamości. Nie są to zatem tylko nudne, zakurzone półki, ale miejsca, które są największym źródłem informacji o naszej przeszłości i gwarantem naszej historycznej odpowiedzialności”. Dodał ponadto, że archiwa zasługują na naszą uwagę i pełne wsparcie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Wiecej
Ministerstvo Vnitra: Mezinárodní den archivů
oprac. Ivo Łaborewicz
AP Wrocław O. Jelenia Góra