CZECHY: Konferencja o korupcji w dziejach

Zgodnie ze słownikową terminologią (tu: Słownik języka polskiego, 1992) – korupcja jest to: „przyjmowanie lub żądanie przez pracownika instytucji państwowej lub społecznej korzyści majątkowej lub osobistej w zamian ze wykonanie czynności urzędowej lub za naruszenie prawa”. Definicja ta nie obejmuje oczywiście całości problemów związanych z tą kwestię, towarzyszącą, czy raczej trapiącą ludzkość od początków jej społecznego istnienia. Zagadnieniu temu dla dwóch ostatnich stuleciu będzie poświęcona międzynarodowa konferencja naukowa, jaka odbędzie się w dniach 19.-20. września 2024 r. w Archiwum Narodowym w Pradze.

Czytaj dalej „CZECHY: Konferencja o korupcji w dziejach”

NIEMCY: Opowiemy wam tą historię – „Czarny czwartek” w Schweinfurcie –archiwum miejskiejako fabryka historii i eldorado historycznych skarbów

Bawaria, Schweinfurt, 1943-w szczytowym okresie drugiej wojny światowej miasto było centrum produkcji łożysk tocznych, które było ważne dla przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. Siły powietrzne aliantów chcąc unieruchomić niemiecką machinę wojenną zaplanowały jego zniszczenie. Nazistowskie Niemcy mając informacje wywiadu o planach alianckich  zbudowały wokół miasta liczne bunkry i imponujący pas przeciwlotniczy. Oprócz żołnierzy i jeńców wojennych, do obrony Schweinfurtu zaangażowano  także uczniów szkół średnich z całej północnej Bawarii. Atak dywanowy aliantów z 14 października 1943 roku przeszedł do historii jako „Czarny czwartek”, największa porażka powietrzna Amerykanów.

Czytaj dalej „NIEMCY: Opowiemy wam tą historię – „Czarny czwartek” w Schweinfurcie –archiwum miejskiejako fabryka historii i eldorado historycznych skarbów”

UKRAINA: Węgierskie wsparcie dla ukraińskich archiwów

W dniu 17 czerwca 2024 r. w Budapeszcie rozpoczął się staż młodych ukraińskich archiwistów w Archiwalnej Letniej Szkole dla Ukrainy (Archival Summer School for Ukraine). Staż potrwa do 21 czerwca. W tym roku odbywają go archiwiści z Centralnego Państwowego Archiwum Stowarzyszeń Publicznych i Ukrainików, Centralnego Państwowego Archiwum Audiowizualnego i Elektronicznego, Centralnego Państwowego Archiwum-Muzeum Literatury i Sztuki Ukrainy oraz archiwów państwowych obwodów połtawskiego, chersońskiego, chmielnickiego i czerniowieckiego. Ponieważ wszystkie zajęcia edukacyjne prowadzone będą w języku angielskim, warunkiem koniecznymjest znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym. Pierwszy staż zawodowy dla młodych archiwistów z Ukrainy w ramach Archiwalnej Letniej Szkoły dla Ukrainy w Budapeszcie odbył się w dniach 12-16 czerwca 2023 r.

Czytaj dalej „UKRAINA: Węgierskie wsparcie dla ukraińskich archiwów”

CZECHY: Archiwista o kryminalnej przeszłości Czechosłowacji

Jak wiele interesujących tematów można znaleźć w archiwach przekonuje co pewien czas Karel Řeháček – archiwista Okręgowego Archiwum Państwowego w Pilźnie, publikując książki zawierające ciekawostki z przeszłości. Tym razem na swój warsztat badawczy wziął sprawy kryminalne i inne nieszczęśliwe wypadki, jakie miały miejsce na terenie zachodnich Czechach w latach 1918-1948.

Czytaj dalej „CZECHY: Archiwista o kryminalnej przeszłości Czechosłowacji”

NIEMCY: Perła w koronie święta demokracji w Niemczech – ekspozycja oryginału konstytucji z 1946 r.

Oryginał konstytucji Republiki Federalnej Niemiec, przechowywany w archiwum parlamentarnym niemieckiego Bundestagu (Parlamentsarchiv des Deutschen Bundestages), był głównym tematem obchodów 75 rocznicy uchwalenia  23 maja 1946 Ustawy Zasadniczej. Od 24 do 26 maja oryginał można było oglądać w gmachu Reichstagu podczas Festiwalu Demokracji w berlińskiej dzielnicy rządowej. Setki zwiedzających skorzystało z rzadkiej okazji, aby przyjrzeć się oryginałowi niemieckiej konstytucji. Wcześniej eksponowano go tylko raz, w 1969 r., z okazji 20 rocznicy powstania Republiki Federalnej Niemiec w Pałacu Federalnym w Bonn. Z okazji tej rocznicy niemiecki Bundestag opublikował także wydanie specjalne zawierające pełne faksymile oryginału, które można zamówić w formie broszury ze strony internetowej lub pobrać w postaci pliku.

Czytaj dalej „NIEMCY: Perła w koronie święta demokracji w Niemczech – ekspozycja oryginału konstytucji z 1946 r.”

UKRAINA: Udział w 75. rocznicyCentralnego Archiwum Państwowego Albanii

W dniach 6-8 czerwca 2024 r. przewodniczący Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy (Укрдержархіву) Anatolij Chromow, ze współpracownikami, wziął udział w wydarzeniach z okazji 75. rocznicy utworzenia Centralnego Archiwum Państwowego Albanii. Udział w uroczystych wydarzeniach przedstawicieli państwowych służb archiwalnych i archiwów narodowych piętnastu, w szczególności Bułgarii, Egiptu, Chorwacji, Mołdawii, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Włoch, Rumunii i Turcji, dał przewodniczącemu A. Chromowowi okazję do przeprowadzenia z nimi dwustronnych konsultacji w kwestiach rozpoczęcia lub dalszej realizacji dwustronnych porozumień międzyresortowych w sprawie współpracy w obszarze archiwalnym.

Czytaj dalej „UKRAINA: Udział w 75. rocznicyCentralnego Archiwum Państwowego Albanii”

CZECHY: Ministerialna odezwa na Międzynarodowy Dzień Archiwów

Czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, czyli zwierzchni organ tutejszych archiwów państwowych, a jednocześnie odpowiedzialny za zachowanie całego narodowego dziedzictwa archiwalnego, z okazji przypadającego 9 czerwca 2024 r. Międzynarodowego Dnia Archiwów (MDA), wydało specjalną odezwę-zaproszenie.

W zamieszczonym w Internecie tekście znalazła się zachęta do odwiedzenia tego dnia instytucji archiwalnych, w których można będzie można zobaczyć m.in. z: „oryginały średniowiecznych dokumentów, akta sądowe, a także mumię kota”.

Czytaj dalej „CZECHY: Ministerialna odezwa na Międzynarodowy Dzień Archiwów”

POLSKA: „Archiwa – zwierciadła czasu, skarbnice pamięci”

W dwóch tomach, które właśnie ukazały się nakładem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, zamieszczone zostały nie tylko teksty referatów wygłoszonych na VIII Powszechnym Zjeździe Archiwistów Polskichw Łodzi we wrześniu 2022 r. Pamiętnik zjazdowy został zredagowany przez Pawła Guta, Wiesława Nowosada i Pawła Pietrzyka przy współpracy Magdaleny Biniaś-Szkopek, Waldemara Chorążyczewskiego, Lucyny Harc, Marleny Jabłońskiej i Marka Konstankiewicza, którzy byli także autorami wstępów do rozdziałów mówiących o zawartości organizowanych przez siebie sesji. Prezentowana publikacja, wydana w Warszawie, a wydrukowana w Szczecinie, jest więc po części syntetycznym sprawozdaniem z przebiegu obrad, daje też możliwość zapoznania się z większością wygłoszonych tez i pokazanych przykładów, nawet z tymi, na których przedstawienie nie wystarczyło czasu w trakcie zjazdu.

Czytaj dalej „POLSKA: „Archiwa – zwierciadła czasu, skarbnice pamięci””