WĘGRY: 75 lat stosunków dyplomatycznych węgiersko-chińskich – wystawa on-line

Węgierskie Archiwa Narodowe (Magyar Nemzeti Levéltár) prezentują wystawę on-linez okazji przypadającej w dniu 6 października 2024 r. siedemdziesiątej piątej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Węgierską Republiką Ludową i Chińską Republiką Ludową (której utworzenie zostało proklamowane 1 października 1949 r.).

Po ustanowieniu na Węgrzech jednopartyjnej dyktatury partii komunistycznej i proklamowaniu (18 kwietnia 1949 r.) Węgierskiej Republiki Ludowej, polityka zagraniczna tego kraju takżepodążała w kierunku sowieckiej imperialnej polityki zagranicznej. W zaostrzającej się sytuacji zimnej wojny, dla Związku Sowieckiego i „obozu pokoju” nawiązanie stosunków dyplomatycznych z komunistycznym państwem chińskim miało pierwszorzędne znaczenie. Węgierska Republika Ludowa jako jedno z pierwszych państw na świecie uznała nowo utworzoną Chińską Republikę Ludową – tym samym stosunki państwa węgierskiego z komunistycznymi Chinami sięgają 75 lat wstecz.
Na wystawie prezentowany jest m.in. protokół z posiedzenia węgierskiej Rady Ministrów, która w dniu 7 października 1949 r. przyjęła do wiadomości oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych. Następnie ambasadorowie Węgier i Chin złożyli listy uwierzytelniające, odpowiednio, w lutym i sierpniu 1950 r., po czym nastąpiło nawiązanie stosunków kulturalnych, naukowych i oświatowych oraz podpisanie szeregu porozumień i kontraktów zapewniających obopólne korzyści. Dyplomacja węgierska funkcjonowała w podporządkowaniu Związkowi Sowieckiemu, co oznaczało np., że aby wjechać do Chińskiej Republiki Ludowej, trzeba było najpierw wystąpić o zezwolenie na wjazd do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Moskwie. Warto zaznaczyć, że w tamtym czasie nawet sam Związek Sowiecki nie miał chińskiego przedstawicielstwa zagranicznego.

Magyar Nemzeti Levéltár: Magyar-Kínai kapcsolatok 75

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Wrocław O/Legnica