Stowarzyszenie Memoriav zostało założone, po tym, jak rząd federalny i inne zainteresowane podmioty pod koniec lat 80-tych XX wieku dostrzegły koniczność zachowania audiowizualnego dziedzictwa Szwajcarii. Narodziła się wówczas idea powołania instytucji, która umożliwiałaby, wspierałaby i koordynowała ochronę i udostępnianie audiowizualnych dóbr kultury Szwajcarii. W 1995 roku Schweizerische Nationalbibliothek, Schweizerisches Bundesarchiv, Cinémathèque Suisse w Lozannie, Schweizer Nationalphonothek, Bundesamt für Kommunikation powołały dożycia stowarzyszenie MEMORIAV. W 1998 roku dodano kolejnego członka-założyciela w celu koordynowania sektora fotograficznego: Szwajcarski Instytut Ochrony Fotografii z Neuchâtel.
Memoriav nie jest archiwum gromadzącym dokumenty audiowizualne, ale instytucją aktywnie i trwale angażującą się w ochronę, rozwój bazy informacyjnej i szerokie wykorzystanie audiowizualnych dóbr kultury we wszystkich częściach Szwajcarii. Audiowizualne dziedzictwo kulturowe obejmuje fotografie analogowe i cyfrowe, nagrania dźwiękowe, filmy i nagrania wideo, a także dokumenty i informacje istotne dla przeszłości kraju. Memoriav jest centrum kompetencji w zakresie zagadnień dotyczących analogowego lub cyfrowego audiowizualnego dziedzictwa kulturowego i organizuje sieć wszystkich instytucji i osób zaangażowanych, odpowiedzialnych i zainteresowanych tym zadaniem. Memoriav promuje wiedzę audiowizualną w Szwajcarii poprzez szkolenia i eventy.
Za pomocą portalu Memobase https://memobase.ch/de/start Memoriav zapewnia dostęp do audiowizualnego dziedzictwa kulturowego. Memoriav doradza instytucjom i wspiera finansowo projekty oraz zapewnia im wsparcie techniczne inicjując i przeprowadzając badania oraz inwentaryzacje audiowizualnych dóbr kultury oraz stwarza podstawy do sformułowania polityki ochrony audiowizualnej w całej federacji.
Memoriav monitoruje rozwój technologii oraz standardy krajowe i międzynarodowe w zakresie ochrony audiowizualnego dziedzictwa kulturowego, uczestniczy w krajowej i międzynarodowej wymianie wiedzy i na tej podstawie publikuje własne rekomendacje. Ponadto organizuje sieć wszystkich zainteresowanych instytucji i osób oraz angażuje się w szkolenia i dalszą edukację. Memoriav prowadzi tzw. centra i sieci kompetencji w czterech specjalistycznych obszarach audiowizualnych – fotografii, dźwięku, filmu i wideo – oraz zapewnia rozwój, wykorzystanie i poszerzanie niezbędnej wiedzy specjalistycznej.
W kręgu jego zainteresowania znajdują się zbiory audiowizualne instytucji na każdym szczeblu administracyjnym oraz wszystkich instytucji społecznych nawet tych najmniejszych. W ramach szwajcarskiego modułu szkoleniowego dotyczącego praktyki archiwalnej, Memoriav organizuje w swoim biurze w Bernie cykl szkoleniowy poświęcony cyfrowej archiwizacji dokumentów, obrazów i dźwięków w małych społecznościach i archiwach kultury.
Archiwizacja cyfrowa wraz ze swoimi wyzwaniami finansowymi i organizacyjnymi stwarza duże problemy, zwłaszcza dla mniejszych podmiotów (gminy, prywatne instytucje pamięci). W zależności od sytuacji prawnej istnieje obowiązek wdrożenia Digitale Langzeitarchivierung DLZA w ciągu najbliższych kilku lat. Jednak nawet instytucjom nieposiadającym obowiązku archiwizacji zaleca się zorganizowanie się w taki sposób, aby dokumenty zdigitalizowane lub utworzone w formie cyfrowej i mogły być niezawodnie przechowywane przez długi czas. Cyfrowe obrazy i dźwięki, które często znajdują się w mniejszych archiwach kultury, są przedmiotem szczególnej troski stowarzyszenia. W takich przypadkach pojawia się pytanie o alternatywy dla komercyjnych kompletnych rozwiązań, które można wdrożyć również przy niewielkim budżecie.
Moduł przedstawia i omawia różne podejścia do organizacji archiwizacji cyfrowej na poziomie społeczności. Nacisk położony jest na podejście oparte na współpracy. Dodatkowo omawiamy minimalne wymagania i porady dla podmiotów borykających się z problemem braku gotówki, które chcą długoterminowo zabezpieczyć swoje dokumenty cyfrowe lub cyfrowe.
Od momentu założenia w 1995 r. Memoriav wspierał i towarzyszył około 450 projektom konserwatorskim. Uratowano i zabezpieczono ponad milion dokumentów audiowizualnych – są one publicznie dostępne w Internecie lub w instytucjach partnerskich.
Dzięki Memobase, Memoriav oferuje internetowy portal badawczy poświęcony audiowizualnemu dziedzictwu kulturowemu. Memobase zapewnia dostęp do ponad 600 000 dokumentów audiowizualnych z około 110 instytucji pamięci w całej Szwajcarii. Stowarzyszenie zrzesza ponad 240 członków ze wszystkich części Szwajcarii, a także Księstwa Liechtensteinu i Niemiec.
Źródło:
MEMORIAV: https://memoriav.ch/de/memoriav/
Jolanta Leśniewska
AP Płock O/Kutno