Instytut Historii Sztuki Akademii Nauk Republiki Czeskiej oraz Galeria Narodowa w Pradze przygotowują konferencję pt.: „Artysta i sieci – przyjaciele, współpracownicy, zleceniodawcy” (Umělec a sítě – přátelé, spolupracovníci, zadavatelé zakázek), która odbędzie się w dniach 30-31 maja 2024 r. w Pradze, do udziału w której zapraszają szerokiego grono badaczy: archiwistów, historyków, historyków sztuki, kulturoznawców, socjologów i innych.
Jak stwierdzają organizatorzy – artysta pozostawał całkowitym samotnikiem jedynie w pojedynczych i nielicznych przypadkach. Częściej można było go odnaleźć w środku mniej lub bardziej złożonej sieci relacji społecznych. Ze względu na swój zawód i sposób życia artysta musiał komunikować się ze zleceniodawcami, mecenasami czy przełożonymi, a w życiu osobistym funkcjonował wszak w społeczeństwie – wśród przyjaciół, krewnych, konkurentów i współpracowników.
Tę sieć relacji społecznych artysty najlepiej odtwarzać na podstawie informacji zawartych w „ego-dokumentach”: pamiętnikach czy korespondencji badanej osoby. W przypadku braku tego rodzaju źródeł stosunkowo najwięcej informacji zawierają inne źródła, np. księgi metrykalne dla ważnych wydarzeń życiowych, takich jak śluby czy chrzty dzieci. Ludzie często zapraszali do udziału w tych uroczystościach swoich najbliższych, którzy zostawali świadkami tych uroczystych okazji. Wielokrotne uczestnictwo w wydarzeniach życiowych przyjaciół i bliskich ma znaczną wartość informacyjną.
Kulturowo-historyczna tematyka konferencji stwarza możliwość skupienia się na artyście nie tylko jako osobowości twórczej, ale także jako na członku społeczności miejskiej czy wiejskiej. Na ludziach zorganizowanych zawodowo i w grupach zainteresowań (cechy, stowarzyszenia, związki, wspólnoty wyznaniowe itp.). Na badaniu form i sieci klientów oraz wzajemne relacje i powiązania artystów z innymi osobami lub instytucjami. Organizatorzy konferencji mają nadzieję, że badający temat, mogą skupić się na kontaktach z osobistościami czeskimi i zagranicznymi, wymianie poglądów i wiedzy, mechanizmie udzielania kontraktów i na innych aspektach w ramach tworzenia sieci społecznościowych jednostki, w szeroko pojętym czasie, w okresie od średniowiecza do XX wieku. Temat jest otwarty nie tylko dla historyków sztuki, ale także dla archiwistów, historyków i innych dziedzin pokrewnych, jedynym warunkiem jest oparcie badania i przedstawionego wywodu na świadectwach źródeł archiwalnych.
Zainteresowani aktywnym uczestnictwem w konferencji proszeni są o przesłanie propozycji tematu wystąpienia, wraz ze streszczeniem nie przekraczającym 300 znaków oraz krótką notką biograficzną. Przewidywany czas wystąpienia wynosi 20 minut. Organizatorzy przewiduję publikację tekstów referatów. Językami konferencyjnymi będą czeski i angielski.
Konferencja odbędzie się w Pradze w dniach 30-31 maja 2024 r. Rejestracja uczestników i składanie przez nich propozycji wystąpień zakończy się 31 marca 2024 r. Złożenie artykułu do publikacji powinno nastąpić do końca 2024 r. Streszczenia artykułów wraz z krótkimi biografiami należy przesyłać na następujące adresy: uhlikova@udu.cas.cz lub radka.heisslerova@ngprague.cz
Więcej:
CFP: Umělec a sítě
UHS (Uměleckohistorická společnost): Umělec a sítě
oprac. Ivo Łaborewicz
AP Wrocław O. Jelenia Góra