UKRAINA: Archiwa ukraińskie otrzymały pomoc z Niemiec

Państwowa służba archiwalna Ukrainy kontynuuje systematyczną współpracę z partnerami zagranicznymi, mającą na celu wspieranie archiwów Ukrainy oraz pomoc w zachowaniu narodowego dziedzictwa archiwalnego, zagrożonego zniszczeniem w wyniku zmasowanej agresji rosyjskiej.
20 stycznia 2023 r. dotarła do Kijowa pomoc z Niemiec, w postaci 20 specjalnych certyfikowanych szaf ognioodpornych z wielogodzinną ochroną przeciwpożarową. To efekt współpracy Ukrdzierżawu (Укрдержархів)z Federalną Administracją Kultury i Mediów (Bundesregierung für Kunst und Medien), Niemieckim Centrum Pomocy Instytucjom Artystycznym Ukrainy (Ukraine Art Aid Center), Archiwum Federalnym Niemiec w Koblencji (Bundesarchiv in Koblenz), Państwowym Archiwum Bawarii (BayerischesHauptstaatsarchiv), Federalnym Instytutem Historii i Kultury Niemców w Europie Wschodniej (Bundesinstitutfür Kultur undGeschichte im östlichen Europa) oraz Towarzystwem Niemiecko-Ukraińskim.

Czytaj dalej „UKRAINA: Archiwa ukraińskie otrzymały pomoc z Niemiec”

MRA: Zaproszenia do aktywnego udziału w międzynarodowych konferencjach w 2023 r.

Na stronach Międzynarodowej Rady Archiwów pojawiło się kilka informacji o międzynarodowych konferencjach na które można zgłosić referaty.
W dniach 9-13 października 2023 r. odbędzie się kongres Międzynarodowej Rady Archiwów w Abu Dhabi, niezaprzeczalnie wydarzenie najważniejsze w międzynarodowym świecie archiwistyki. Hasłem jest „Wzbogacenie społeczeństwa wiedzy” Program konferencji dość szczegółowo omówiliśmy na łamach ArchNetu.  Wystąpienia do kwalifikacji można wysyłać organizatorom do 31 stycznia 2023 r.  

Czytaj dalej „MRA: Zaproszenia do aktywnego udziału w międzynarodowych konferencjach w 2023 r.”

POLSKA: Naukowe kontynuacje konkursu Wspieranie Działań Archiwalnych

17 stycznia 2023 r. odbyła się w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie promocja publikacji „Instrukcje różnych urzędów zakonnych. XVII-wieczna instrukcja organizacji klasztoru karmelitanek bosych”. Wydawnictwo źródłowe opracowała dr hab. Halina Dudała, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. W trakcie promocji opowiedziała o przedstawianym źródle, o jego wyjątkowości, nieco o zawartości, która pokazuje, jak było zorganizowane życie w klasztorze karmelitanek bosych w XVII wieku. Prowadzący spotkanie, dr Hubert Wajs, dyrektor AGAD, porównał te instrukcje do dziurki od klucza, przez którą można zajrzeć do świata zamkniętego za klauzurą. A klucze pełniły i pełnią nadal ważną funkcję – zgodnie z konstytucjami oraz instrukcjami zakonnymi najważniejsze dokumenty miały być przechowywane w skrzyni zamykanej na trzy klucze. I nadal są tam przechowywane. Ciągłość zasad i zwyczajów godna podziwu.

Dr hab. Halina Dudała
Dr hab. Halina Dudała

Czytaj dalej „POLSKA: Naukowe kontynuacje konkursu Wspieranie Działań Archiwalnych”

UKRAINA: Digitalizacja zasobu archiwów przyfrontowych

Wspólny projekt Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy i Centrum Pamięci o Holokauście – Babi Jar, polegający na digitalizacji dokumentów związanych z historią narodu żydowskiego i ukraińskiego, z końca XIX i początku XX wieku, został uruchomiony przez obie strony w grudniu 2022 roku i będzie kontynuowany do końca 2023 roku. Przede wszystkim digitalizowane są dokumenty z archiwów państwowych obszarów frontowych i przygranicznych z państwem agresorem. Projekt zakłada również ścisłą współpracę z partnerami zagranicznymi, których wsparcie finansowe pozwoli na wykonanie ponad miliona skanów. Od początku rosyjskiej napaści (24 lutego 2022 r.) archiwa ukraińskie są zagrożone ostrzałem rakietowymi innymi działaniami wojennymi – Archiwum Państwowe Obwodu Chersońskiego zostało przez okupantów ograbione (o czym informowaliśmy w Naukowym Portalu Archiwalnym), a budynki Archiwów Państwowych Obwodu Kijowskiego, Charkowskiego i Czernihowskiego – zniszczone.

Czytaj dalej „UKRAINA: Digitalizacja zasobu archiwów przyfrontowych”

CZECHY: Portal archiwalny o procesach politycznych lat 50

Archiwum Narodowe w Pradze udostępniło na swoich stronach internetowych blok tematyczny będący efektem projektu badawczego pod nazwą: „Procesy polityczne” (Politické procesy). Dotyczy on procesów politycznych wytaczanych pod różnymi zarzutami przez władze komunistyczne Czechosłowacji. Zaprezentowane materiały pozwalają nie tylko na zapoznanie się ze źródłami historycznymi w różnej formie i postaci, dają też wyobrażenie o działaniu propagandy, która umiejętnie manipulowała obrazem rzeczywistości.Portal – i cały związany z nim projekt – został uruchomiony w symbolicznym terminie, a mianowicie dnia 3 grudnia 2022 r. o godzinie 3:06, czyli dokładnie 70 lat od godziny rozpoczęcia egzekucji 11 skazanych w procesie Rudolfa Slánskiego.Sam Rudolf Slánský (1901-1952), właściwie Rudolf Salzmann, był czechosłowackim działaczem komunistycznym. W 1945 r. został sekretarzem generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Za jego przyczyną od 1948 r. rozpoczęto represje polityczne, eliminujące wszelką opozycję. Po zaognieniu stosunków ZSRR z nowo powstałym państwem Izrael, w bloku państw podporządkowanych Rosji Sowieckiej doszło m.in. do czystek antyżydowskich, na jakie nałożyły się walki frakcyjne. We wrześniu 1951 r. w Pradze aresztowano 14 osób, przeważnie żydowskiego pochodzenia, na czele z Rudolfem Slánskim, którego na czele partii dnia 8 września 1951 r. zastąpił Klement Gottwald.

Czytaj dalej „CZECHY: Portal archiwalny o procesach politycznych lat 50”