CZECHY: Konkurs dla studentów na najlepszą pracę z dziedziny archiwistyki

Stowarzyszenie Czeskich Archiwistów ogłosiło kolejną edycję konkursu naukowego w dziedzinie archiwistyki dla studentów o nagrodę im. prof. Sášy Duškovej. Konkurs od kilkunastu lat cieszy się sporą popularnością w kręgach uniwersyteckich. Co roku wpływa nań co najmniej kilkanaście prac młodych adeptów nauk archiwalnych, rywalizujących o nagrodę imienia tej niezwykle zasłużonej dla czeskiej archiwistyki badaczki.
Sáša Dušková – wybitny czeski historyk i archiwistka. Urodziła się 11 marca 1915 r. w Brnie. Studiowała historię i bohemistykę na tamtejszym Uniwersytecie im. Masaryka, gdzie w latach 1938–1939 pracowała jako bibliotekarka. W 1946 r. uzyskała stopień doktora i asystenturę na Wydziale Filozoficznym tej uczelni. W 1964 r. mianowana została profesorem nadzwyczajnym w dziedzinie nauk pomocniczych historii na Uniwersytecie im. Jana Evangelisty Purkyněgo, jak w latach 1960–1990 zwała się brneńska uczelnia, która po 1990 r. wróciła do swego pierwotnego patrona (potem Uniwersytet im. J. E. Purkyniego powstał w Ústí nad Labem). W 1969 r. miała zostać mianowana profesorem, ale w związku z rok wcześniejszą inwazją wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i jej postawą wobec tych wydarzeń, odmówiono jej tytułu. Nominację profesorską otrzymała dopiero w 1990 r., będąc już od dziesięciu lat na emeryturze. Była nauczycielką i wychowawcą kilku pokoleń czeskich archiwistów oraz historyków, jak i autorem kilkudziesięciu opracowań poświęconych głównie dokumentom okresu Przemyślidów. Zasłynęła również z działalności edytorskiej źródeł z zakresu dyplomatyki. Wraz z Jindřichem Šebánkiem, a później Vladimírem Vašků, w latach 1962–1993 przygotowywała do druku kolejne woluminy Codex Diplomaticus et epistolaris regni Bohemiae (tomy IV/1–V/4). Zmarła 24 sierpnia 2002 r. w Brnie.

Nagroda jej imienia jest przyznawana od ponad 12 lat przez Stowarzyszenie Czeskich Archiwistów (Česka archivní společnosti, w skrócie ČAS), współpracującym w tym zakresie z różnymi katedrami archiwistyki czeskich uniwersytetów oraz firmą „Bach Systems” s.r.o. Do konkursu można zgłaszać prace naukowe napisane przez studentów szkół wyższych, zwłaszcza kierunków filozoficznych i pedagogicznych, realizujących program studiów archiwalnych lub powiązanych z tą dziedziną. Prace mogą nadsyłać również absolwenci, jeśli od ukończenia ich studiów nie upłynęło nie więcej niż 20 miesięcy.
Na konkurs przyjmowane są prace, które pod względem merytorycznym dotyczą obszaru szeroko pojętej archiwistyki, a więc skupiające się na teorii archiwistyki i problemach metodologicznych związanych z poszczególnymi działaniami archiwalnymi (co pozwala na przenikanie się ich, np. dyplomatyki i historii administracji). Do konkursu można zgłaszać jedynie oryginalne, niepublikowane prace naukowe studentów o objętości od 36.000 do 72.000 znaków (łącznie ze spacjami i przypisami), jak również opatrzone streszczeniem w o objętości 1800-2500 znaków.
Prace można przesyłać do 31 stycznia 2023 r. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko autora, nazwę uczelni, na której studiuje lub studiował oraz tematu pracy. Należy dołączyć również krótkie streszczenie o objętości około 500 znaków. Termin składania pracy upływa 31 marca 2023 r. Prace należy składać w formie elektronicznej na adres cesarch@cesarch.cz lub za pośrednictwem skrzynki danych ČAS (akhf5fy).
Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród nastąpi na Krajowej Konferencji Archiwalnej w Pardubicach w dniach 16-18. Zwycięska praca, która zostanie jednocześnie rekomendowana do publikacji w Archivnim Časopisie, otrzyma również nagrodę finansową w wysokości 30.000,00 CZK od współorganizatora konkursu, firmy „Bach Systems” Sp. z o.o. Do tej pory polscy studenci nie uczestniczyli w tym konkursie, ale nie ma formalnych przeciwwskazań, aby wzięli w nim udział. Może któryś z nich się skusi…?

Źródło: Vyhlášení studentské vědecké soutěže o Cenu univ. prof. PhDr. Sáši Duškové, DrSc. na rok 2023

Ivo Łaborewicz    
AP Wrocław O/Jelenia Góra