MRA: Pani Josée Kirps nową Przewodniczą Międzynarodowej Rady Archiwów

Międzynarodowa Rada Archiwów poinformowała o zakończeniu procesu wyborczego na stanowisko przewodniczącego organizacji w kadencji na lata 2022 – 2026. Nową przewodniczącą wybrano Panią Josée Kirps, dyrektora Archiwów Narodowych Luksemburga, a także przewodniczącą Międzynarodowego Stowarzyszenia Archiwistów Frankofońskich. Uzyskała ona 296 głosów, co stanowiło 38,14 %. Pozostała dwójka startujących w wyborach uzyskała: Rita Tijen Fooh 269 głosów, co stanowiło 35,95 % i Dr Abdulla Al Raisi 178 głosów, co stanowiło 22,94 %. Wstrzymało sie od głosowania 23 głosy tj. 11 głosujących.

Czytaj dalej „MRA: Pani Josée Kirps nową Przewodniczą Międzynarodowej Rady Archiwów”

MRA: Wybory dla członków kategorii D do Komitetu Wykonawczego MRA

W wyniku zmian w statucie MRA dokonanych przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w dniu 20 października 2021 r. członkowie organizacji o statusie D będą mieli swojego reprezentanta w Komitecie Wykonawczym organizacji, w kadencji 2022 – 2026. Wybory przeprowadzono w lipcu 2022.
Do funkcji członka Komitetu Wykonawczego MRA zgłoszono trzy kandydatury: Sharon Alexander-Gooding, Giovanni Mischetti i Adama Aly Pam. Głosowanie odbywało się drogą elektroniczna lub za pośrednictwem poczty. Trwało od 18 do 29 lipca godz. 23:59. Papierowe karty do głosowania można było przesyłać pocztą lub faxem. 16 sierpnia obyło się liczenie głosów oddanych na poszczególnych kandydatów.

Czytaj dalej „MRA: Wybory dla członków kategorii D do Komitetu Wykonawczego MRA”

UKRAINA: Masowa digitalizacja dokumentów w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie

W drugiej połowie sierpnia 2022 r. rozpoczęła się długo oczekiwana digitalizacja dokumentów w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie, w ramach współpracy centralnych i regionalnych archiwów państwowych z korporacją FamilySearch International (USA). Program digitalizacji przewidziany jest na lata 2022-2025 i obejmuje skopiowanie 41 015 jednostek archiwalnych. Planowane jest stworzenie cyfrowych kopii ksiąg metrykalnych różnych wyznań, akt dotyczących spraw emigracyjnych, dokumentów działalności szkół – od podstawowych po wyższe, seminariów nauczycielskich, inwentarzy cerkwi i kościołów oraz dokumentacji rodów magnackich (dla przypomnienia: 2 czerwca 2020 r. szef Ukrdierżarchiwa Anatolij Chromow podpisał Memorandum o współpracy między Państwową Służbą Archiwów Ukrainy a Family Search International Corporation (USA), którego celem jest digitalizacja dokumentów Narodowego Archiwum Ukrainy o charakterze genealogicznym i utworzenie funduszu na korzystanie z takich dokumentów).

Centralne Państwowe Archiwum Historyczne Ukrainy we Lwowie podpisało umowę o współpracy z Familysearch 19 listopada 2021 r.

Źródło: Масштабне оцифрування документів стартувало у Центральному державному історичному архіві України, м. Львів

oprac.

Edyta Łaborewicz
AP Wrocław O/Legnica

UKRAINA: Tajne archiwa ZSRR na Ukrainie otwarte, w Rosji nadal utajnione

Szef Państwowych Archiwów Ukrainy (Укрдержархіву) Anatolij Chromow, w dniu 5 sierpnia 2022 r. wziął udział w programie Radia Ukraińskiego, poświęconego uczczeniu pamięci ofiar Wielkiego Terroru stalinowskiego z lat 1937-1938, który był przyczyną największej ilość ofiar śmiertelnych wśród niewinnej ludności. Mówiąc o dostępności tych dokumentów w archiwach Ukrainy i zamknięciu dostępu do nich w Federacji Rosyjskiej, podkreślił, że dziś Ukraina jest jednym z najbardziej otwartych pod tym względem krajów Europy Środkowo-Wschodniej, gdyż dostęp do archiwów byłego KGB nie wymaga od obywateli udowadniania pokrewieństwa z represjonowanymi i pozwala na swobodne badanie szerokiego wachlarza dokumentów zachowanych na Ukrainie. Na dziś, informacje o 92 835 ofiarach represji politycznych na Ukrainie są już dostępne na portalu Укрдержархіву w bazie danych „Українськиймартиролог ХХ cт.” („Ukraińska Martyrologia XX w.”), która jest na bieżąco aktualizowana.

Czytaj dalej „UKRAINA: Tajne archiwa ZSRR na Ukrainie otwarte, w Rosji nadal utajnione”

Ukraina: Bankowe konto charytatywne na rzecz archiwów

Z inicjatywy Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy otwarte zostało konto charytatywne na wsparcie działalności instytucji archiwalnych w warunkach agresji militarnej Rosji na Ukrainę, a także na ochronę dokumentacyjnego dziedzictwa Ukrainy. Państwowa Służba Archiwalna Ukrainy apeluje do wszystkich zainteresowanych osób i organizacji z Ukrainy i świata o przekazywanie środków na utworzone konto:„Nawet niewielki wkład będzie wspólnym motorem wielkich zmian. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na odbudowę i utrzymanie archiwów w warunkach wojennych. O otrzymaniu i dalszym kierunku wykorzystania otrzymanej pomocy charytatywnej będziemy regularnie informować w oficjalnych kanałach informacyjnych Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy”.

Відкрито благодійний рахунок для підтримки архівів в умовах війни

oprac. Edyta Łaborewicz

AP Wrocław O/Legnica

CZECHY: Słownik współczesnej terminologii archiwalnej

Dnia 29 czerwca 2022 r. ukazał się w Czechach „Słownik współczesnej terminologii archiwalnej” (Slovník současné archivní terminologie), wydany w nakładzie 500 egzemplarzy przez Departament Administracji Archiwalnej i Zarządzania Aktami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Odbor archivní správy a spisové služby Ministerstva vnitra).
Książka jest dziełem zespołu 25 autorów, pracujących przez wiele lat pod kierownictwem dr. Michała Wannera. Zgodnie ze swoim tytułem słownik ma za zadanie zapoznać archiwistów i miłośników tej dziedziny wiedzy z terminami odpowiadającymi aktualnej praktyce archiwalnej. Jego celem jest rozwiązywanie problemów komunikacyjnych wynikających z braku lub niedostatecznej znajomości określonego pojęcia lub zagadnienia. Słownik nie powtarza terminów znajdujących się już w leksykonach dotyczących nauk pomocniczych historii i dziejów administracji. Zainteresowanie jego autorów koncentrowało się bowiem na procesach i pojęciach zdefiniowanych i opisanych w ustawodawstwie oraz w aktualnie stosowanych normach i na terminologii z zakresu zarządzania archiwami, której znajomość nie jest powszechnie rozpowszechniona nawet wśród archiwistów.

Czytaj dalej „CZECHY: Słownik współczesnej terminologii archiwalnej”