BIAŁORUŚ: wystawa – materiały archiwalne rodziny Stanisława Moniuszki

Na stronie internetowej Narodowego Archiwum Historycznego Białorusi w Mińsku można obejrzeć bardzo ciekawą wirtualną wystawę archiwaliów związanych ze Stanisławem Moniuszko (w pisowni białoruskiej: Станіслаў Манюшка). Okazją do ich zaprezentowania jest oczywiście przypadająca na 2019 rok dwusetna rocznica urodzin wielkiego, jak napisano, „białoruskiego i polskiego kompozytora”. Moniuszkowie herbu Krzywda, z których wywodził się twórca nazywany „ojcem polskiej opery narodowej”, posiadali majątek na terytorium obecnej Republiki Białorusi, a sam Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w okolicach Mińska, we wsi Ubiel.

Czytaj dalej „BIAŁORUŚ: wystawa – materiały archiwalne rodziny Stanisława Moniuszki”

MRA: Międzynarodowy Tydzień Archiwów

W dniach 3 – 9 czerwca 2019 r. odbędzie się Międzynarodowy Tydzień Archiwów, który zastąpi obchodzony od 2005 r., dotąd w dniu 9 czerwca, Międzynarodowy Dzień Archiwów.
Motywem przewodnim ma być „Projektowanie archiwów w XXI w.” (Concevoir les archives au 21e siècle) i pod takim hasłem w dniach 21 – 25 października odbędzie się w australijskiej Adelajdzie międzynarodowe seminarium podsumowujące prowadzoną przez archiwa kampanię, głównie informacyjną.

Jak pisze na swojej stronie internetowej MRA projektowanie archiwów oznacza osadzenie człowieka w centrum aktywności archiwów. „Temat kampanii kładzie akcent na XXI wieku ponieważ nasz zawód (zarządzanie danymi i informacją, zarządzanie dokumentami i archiwaliami) może proponować koncepcję scentralizowanego podejścia do człowieka tak, aby zagwarantować bezpośrednie korzyści obywatelom, klientom, zainteresowanym stronom i społecznościom. To pokrywa się nie tylko z granicami geograficznymi ale tak samo z wszystkimi sektorami i branżami; Chcemy usłyszeć archiwistów z wszystkich sektorów od architektury do mody, od sektora publicznego po prywaty.
Od papieru do cyfryzacji, jak przechowujecie wasze archiwalia w XXI wieku? Zastanówmy sie, jak ludzie myślą o nas! Pomóżcie nam powiedzieć światu czym są archiwa w XXI wieku.” (tłum. autor)

Czytaj dalej „MRA: Międzynarodowy Tydzień Archiwów”

ROSJA: Wystawa – „Miejsce docelowe – Wietnam”

Na 15 maja 2019 r. w sali wystawowej Rosyjskiego Państwowego Archiwum Literatury i Sztuki zaplanowano wernisaż historyczno-dokumentalnej wystawy pt. „Miejsce docelowe – Wietnam”, która – nieprzypadkowo – zbiega się w czasie z Rokiem Wietnamu w Rosji i Rokiem Rosji w Wietnamie. Organizatorami wydarzenia są Federalna Agencja Archiwalna i Rosyjskie Państwowe Archiwum Literatury i Sztuki ze strony rosyjskiej, a z wietnamskiej – Państwowa Administracja Zarządzania Aktami i Sprawami Archiwalnymi Wietnamu. Wystawa została przygotowana przy wsparciu Fundacji „Historia Ojczyzny”. Ekspozycja, przedstawiająca ponad pół wieku rosyjsko-wietnamskich powiązań kulturalnych, począwszy od połowy lat 50. XX wieku, opiera się na dokumentach archiwalnych, innych eksponatach i materiałach audiowizualnych z rosyjskich archiwów federalnych (Archiwum Państwowego Federacji Rosyjskiej, Rosyjskiego Archiwum Państwowego Historii Najnowszej, Rosyjskiego Państwowego Archiwum Literatury i Sztuki), jak również Państwowego Centrum Archiwalnego Nr 3 w Hanoi, resortowych archiwów wietnamskich i prywatnych kolekcji.

Czytaj dalej „ROSJA: Wystawa – „Miejsce docelowe – Wietnam””

FRANCJA: Paryż, Katedra Notre-Dame w archiwaliach

Tegoroczny majowy elektroniczny biuletyn informacyjny archiwów francuskich (Lettre nr 49) tradycyjnie zawiera nowości z działalności archiwów. Przedstawiono w nim m.in. nowy budynek archiwum w aglomeracji Compiègne, plan działań edukacyjnych zaplanowanych na 2019 rok przez Archiwum Narodowe, wystawę dotyczącą architektury, przygotowaną przez Archiwum Departamentalne Loir-et-Cher z okazji 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci, sprawozdanie z kolejnego etapu remontu budynków Archiwum Narodowego w Paryżu i przeprowadzki pracowników do tymczasowych lokali w kontenerach oraz planów świętowania już nie dnia, ale Międzynarodowego tygodnia archiwów w dniach 3-9 czerwca pod hasłem „Zaprojektować archiwa w XXI wieku”.
Tematem wiodącym majowego biuletynu jest „Co archiwalia mówią o Notre-Dame w Paryżu”. Nawiązuje on do pożaru katedry, który miał miejsce 15 kwietnia 2019 r. Poruszeni byli nim nie tylko mieszkańcy Paryża czy Francji, ale wielu krajów na świecie. Francuscy archiwiści przeprowadzili w tych okolicznościach kwerendę i opublikowali jej wyniki. Zaprezentowali źródła, które pozwalają poznać historię i życie budynku katedry w ciągu kilku stuleci. Powstał w ten sposób przewodnik tematyczny, dostępny on-line na portalu archiwów Francji.
Czytaj dalej „FRANCJA: Paryż, Katedra Notre-Dame w archiwaliach”

WŁOCHY: Włamanie i kradzież danych z Systemu Informacji o Archiwach Państwowych

W dniu 26 kwietnia 2019 r. włoski Centralny Instytut Archiwistyki (Istituto Centrale per gli Archivi – ICAR ) opublikował komunikat o włamaniu na serwery Systemu Informacji o Archiwach Państwowych (Sistema Informativo degli Archivi di Stato- SIAS). System ten jest osadzony na serwerach międzyuczelnianego konsorcjum CINECA (Consorzio Interuniversitario per il Calcolo Automatico dell’Italia Nord Orientale – Międzyuniwersyteckie Konsorcjum Autoamtycznych Obliczeń dla Północnych Włoch- tłum. autor). Konsorcjum to zostało powołane w 1969 r. celem wsparcia badań naukowych bazą narzędzi informatycznych. Do jego zadań należy tworzenie systemów zarządzania dla administracji uniwersyteckich oraz Ministerstwa Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych (Ministero dell’Istruzione dell’Università e della Ricerca – MIUR) oraz projektowanie systemów informatycznych dla administracji publicznej, opieki zdrowotnej oraz przedsiębiorstw. CINECA obsługuje samo ministerstwo, 64 włoskie uniwersytety, 9 instytutów badawczych i trzy kliniki. Posiada swoje biura w Bolonii, Mediolanie, Rzymie i Neapolu. Zatrudnia 700 osób.

Czytaj dalej „WŁOCHY: Włamanie i kradzież danych z Systemu Informacji o Archiwach Państwowych”

ROSJA: Zaproszenie na konferencję „Genealogia i archiwa”

W dniu 21 września 2019 r. w Zjednoczonym Archiwum Państwowym Obwodu Czelabińskiego odbędzie się „naukowo-praktyczna” konferencja pod tytułem „Genealogia i archiwa”, organizowana przez Państwowy Komitet ds. Archiwów Obwodu Czelabińskiego, Zjednoczone Archiwum Państwowe Obwodu Czelabińskiego, Południowe Uralskie Stowarzyszenie Amatorskich Genealogów i czelabińska filia Uralskiego Towarzystwa Historyczno-Rodowodowego.

Czytaj dalej „ROSJA: Zaproszenie na konferencję „Genealogia i archiwa””