Nowojorska Biblioteka Publiczna (The New York Public Library) – jedna z największych tego typu instytucji publicznych na świecie, należąca do najważniejszych bibliotek naukowo-badawczych w Stanach Zjednoczonych, posiadająca m.in. ogromne zbiory archiwalne i ikonograficzne, większość tych ostatnich udostępnia w coraz większym zakresie w Internecie. Obecnie można obejrzeć na stronach tej instytucji przeszło 180 tysięcy starych zdjęć i ilustracji.
Wszystkie materiały zostały zdigitalizowane w bardzo wysokiej rozdzielczości. W ten sposób udostępniono do powszechnego i bezpłatnego użytku nie tylko te działa, które nie są już objęte prawem autorskim, ale także wiele innych, znacznie młodszych. Dzięki temu nie tylko mieszkańcy Nowego Jorku, ale i wszyscy chętni i zainteresowani, mogą teraz podziwiać, ale i badać, prawdziwe skarby kultury światowej. Są wśród nich ilustracje botaniczne, starożytne teksty, historyczne mapy (np. XVI-wiecznego Śląska), niezwykle interesujące przewodniki dla podróżnych z połowy XX wieku oraz wiele innych. Biblioteka wykonana również ponad 40.000 zdjęć stereoskopowych. Nowy Jork z lat 30. XX wieku można podziwiać na fotografiach słynnej fotografki Berenice Abbott. Znalazły się tu też listy takich postaci, jak: Aleksander Hamilton, Thomas Jefferson i wiele innych znanych osobistości w USA, w tym Tadeusza Kościuszki.
W opublikowanej w Internecie kolekcji znaleźć można również wiele innych poloniców, blisko 1500 różnych ilustracji. Jest np. lwowski miesięcznik „Sztuka” z lat 1911-1913, czy też 317 zdjęć ukazujących Polskę międzywojenną oraz znajdującą się pod hitlerowską okupacją w czasie II wojny światowej, często ukazujących zbrodnie niemieckie dokonane na ludności polskiej. Sporo dokumentów dotyczy ludności żydowskiej i Holocaustu.
Wszystkie obrazy można powiększać, obracać o 360°, drukować i kopiować w różnych rozdzielczościach.
Więcej: The New York Public Library Digital Collection
oprac. Ivo Łaborewicz
AP Oddz. Jelenia Góra