Nie często zdarzają się publikacje, odnoszące się do tych samych zagadnień, napisane przez autorów z różnych szkół i tradycji historycznych i archiwalnych. Tym cenniejszym jest praca zbiorowa będąca efektem współpracy Archiwum Głównego Akt Dawnych i Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, które zorganizowały wspólną konferencję pod hasłem: “Od traktatu kaliskiego do pokoju oliwskiego. Polsko – krzyżacko – pruskie stosunki dyplomatyczne w latach 1343 – 1660”. Efektem zorganizowanej w dniach 24 – 25 maja 2013 r. w Warszawie konferencji jest publikacja rozszerzonych wersji wygłoszonych referatów.
Oś zainteresowań prelegentów nie obejmowała analizy wydarzeń politycznych, jakie towarzyszyły faktom dyplomatycznym, a skupiała się na okolicznościach jakie towarzyszyły zawieraniu umów i porozumień pomiędzy stronami: Polską , najpierw zakonem krzyżackim, a potem Księstwem Pruskim. Wspólne refleksje historyczne nad zagadnieniami relacji polsko – krzyżacko – pruskich możliwe były dzięki prowadzonym od dawna pracom nad edycjami źródłowymi dokumentów dyplomatycznych w Polsce i na obszarze niemieckojęzycznym, a także badaniami ich percepcji przez im współczesnych. Do ciekawych zagadnień należą także problemy wytyczania granic w epoce małego zaludnienia i słabej gęstości sieci komunikacyjnych, kiedy podziały granic łatwo podlegały indywidualnym interpretacjom.
Prowadzone na przestrzeni ponad trzystu lat rokowania pokojowe, zebrane na jednej konferencji, ukazały także zmainy stylu i celów dyplomacji, która z bilateralnej przekształcała się w wielostronne rokowania wymagające końcowych ratyfikacji głów państw lub parlamentów.
Publikacja zawiera teksty historyków i archiwistów z Polski, Niemiec i Szwajcarii w języku polskim i niemieckim uzupełnione wzajemnymi streszczeniami.
Została wsparta przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych,
Adam Baniecki
AP Wrocław O/Bolesławiec
Od traktatu kaliskiego do pokoju oliwskiego. Polsko-krzyżacko-pruskie stosunki dyplomatyczne w latach 1343-1660. Vom Frieden von Kalisch bis zum Frieden von Oliva. Diplomatische Beziehungen zwischen dem Königreich Polen und dem Deutschen Orden / Herzogtum Preußen in den Jahren 1343-1660, praca zbiorowa pod redakcją: Almut Bues, Janusz Grabowski, Jacek Krochmal, Grischa Vercamer, Hubert Wajs, Warszawa 2014, Wydawnictwo DiG, s.411