W dniach 5-7 lipca 2012 r. w Hamburgu odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej ds. Badania Historii Stosunków Rosyjsko-Niemieckich, w którym wzięli udział: szef Federalnej Agencji Archiwalnej, A.N. Artizow, dyrektor Archiwum Państwowego Rosyjskiej Literatury i Sztuki T.M. Goriajewa i szef oddziału ds. stosunków międzynarodowych Federalnej Agencji Archiwalnej K.G. Czernienko. W spotkaniu wzięli udział również dyrektor Instytutu Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk A.O. Czubarian i były dyrektor Instytutu Historii Najnowszej w Monachium i Berlinie, J. Möller.
Na spotkaniu omówiono kwestię realizacji bieżących projektów w ramach Komisji, w tym z udziałem instytucji archiwalnych, jak również propozycje projektów nowych. Wystąpienie A.N. Artizowa dotyczyło oceny stanu i perspektyw rosyjsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie archiwów. Członkowie Komisji wzięli udział w międzynarodowym sympozjum naukowym na temat „Rosyjsko-niemieckie stosunki kulturalne w XX wieku. Wzajemny wpływ i wzajemne oddziaływanie”, podczas którego T.M. Goriajewa przedstawiła prezentację „Dyplomacja kulturalna w okresie międzywojennym. Sowieccy i niemieccy pisarze: mosty i dialogi „. Zaprezentowano też kilka wspólnych publikacji, wydanych w 2012 r. pod auspicjami Komisji, w tym „Związek Sowiecki a kwestia niemiecka, tom 4: 1948-1949” oraz „Gieorgij Cziczerin”.
Podczas pobytu w Niemczech przedstawiciele Rosarchiwu odwiedzili Landesarchiv Schleswig-Holstein, nie tylko z uwagi na nowoczesne i energooszczędne obiekty Archiwum w Szlezwiku, ale przede wszystkim z powodu bliskich związków Szlezwika-Holsztynu i Rosji, począwszy od połowy XVIII w., kiedy na carskim tronie Rosji zasiadł Piotr III Romanow, urodzony w Kilonii w księstwie holsztyńskim w 1728 r. jako książę Karl Peter Ulrich von Holstein-Gottorp.
Na podstawie:
Cостоялось очередное заседание Совместной комиссии по изучению новейшей истории российско-германских отношений
Russischer Besuch im Landesarchiv (Landesregierung Schleswig- Holstein)
oprac. Edyta Łaborewicz
AP Legnica