WŁOCHY: NIERA EPF czyli ISAAR(CPF) we włoskiej archiwistyce i administracji.

Centralny Instytut Archiwistyki (Instituto Centrale per gli Archivi), główna instytucja odpowiedzialna za metodykę archiwalną we Włoszech, opublikował obszerny dokument: „Włoskie normy dla opracowania haseł wzorcowych jednostek organizacyjnych osób i rodzin” (NIERA EPF – Norme italiane per l’eraborazione dei record di autorita archivistici di enti, persone, familie), będący przewodnikiem dla opracowania haseł wzorcowych dla opisu archiwalnego dokonywanego jeszcze w aktywnych jednostkach organizacyjnych. System całkowicie oparty jest o międzynarodową normą ISAAR(CPF), która stanowi kościec dla dwóch modułów systemu NIERA EPF. Pierwszy dotyczy opisu hasła wzorcowego i składa się z podbloków: części ogólnej, części opisu hasła podzielonego na trzy typy: jednostki organizacyjne, osoby i rodziny, oraz sposobu opisu relacji pomiędzy hasłami wzorcowymi. Moduł drugi to: Kryteria indywidualnego opisu twórcy (Criteri per l’individualizazione soggetto produttore) uzupełnione opracowaniami i dodatkami.

Czytaj dalej „WŁOCHY: NIERA EPF czyli ISAAR(CPF) we włoskiej archiwistyce i administracji.”

UKRAINA: Powstała „Krymska Republikańska Organizacja Archiwistów i Historyków”

Główny Urząd Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu pozytywnie rozpatrzył wniosek organizacji publicznej „Krymska Republikańska Organizacja Archiwistów i Historyków” (Крымская республиканская организация архивистов и историков) i wyraził zgodę na jej wpisanie do rejestru stowarzyszeń obywatelskich z dniem 06 kwietnia 2012 r.
Przyjęte w statucie, główne zadania nowej organizacji to:
– wspieranie rozwoju archiwów w Autonomicznej Republice Krymu;
– popieranie badań naukowych, przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych oraz towarzyskich;
– przyczynianie się do poprawy organizacji pracy biurowej, poprzez badania w zakresie dokumentacji i archiwów;
– zapewnienie szkoleń, organizowanie konkursów, wystaw, konferencji, seminariów związanych z pracą zawodową w archiwach, jak również z działalnością swojej organizacji publicznej;
– pomoc młodym specjalistom w ich rozwoju i badaniach naukowych;
– promowanie ochrony dziedzictwa kulturowego, zabytków historii i kultury.

Więcej: Крымская республиканская организация архивистов и историков
oprac. E. Łaborewicz,
AP Legnica

FRANCJA: Międzynarodowa norma archiwalna ISAAR(CPT) wraz z programem AtoM wchodzą na stałę do administracji francuskiej wszystkich szczebli

W lutym 2012 r. Międzyministerialna Służba Archiwów Francji we współpracy z Grupą robocza do opracowania haseł wzorcowych twórców ISAAR(CPF)  Stowarzyszenia Archiwistów Francji opublikowały przewodnik do tworzenia haseł wzorcowych dla jednostek administracji rządowej i samorządowej państwa. Projekt zakłada stworzenie haseł wzorcowych zgodnych z międzynarodowym standardem ISAAR(CPF) (Międzynarodowy standard opisu haseł wzorcowych ciał zbiorowych osób i rodzin ISAAR(CPF), Warszawa 2006, polskie tłumaczenie Anny Laszuk). Porozumienie w tej sprawie zawarł dyrektor odpowiedzialny Archiwów Francji Hervé Lemoine i prezes Stowarzyszenia Archiwistów Francji  Xavier de le Selle we wrześniu 2010r. Powołano wówczas wspólną grupę roboczą składająca się z archiwistów państwowych, departamentalnych i municypalnych.

 

Czytaj dalej „FRANCJA: Międzynarodowa norma archiwalna ISAAR(CPT) wraz z programem AtoM wchodzą na stałę do administracji francuskiej wszystkich szczebli”

NIEMCY: Archiwalne sekrety willi w Eisleben

Ta historia wydarzyła się w rodzinnym mieście Martina Lutra – Eisleben, w Landzie Saksonia Anhalt. Piękna XIX wieczna willa w Eisleben  przez blisko 30 lat była siedzibą Powiatowej Służby Bezpieczeństwa. Od upadku NRD przez następne lata willa zmieniała swoich właścicieli, ulegała kilkukrotnym remontom zyskując na wyglądzie zewnętrznym.  Jednak nie zewnętrzna architektura willi skupiła na sobie niedawno uwagę mediów, lecz jej podziemna część, zaadaptowana w poprzedniej epoce na bunkier,  z pełnym kompleksem zabezpieczeń i funkcji umożliwiających przetrwanie  na wypadek konfliktu nuklearnego – wszystko zachowane  w nienaruszonym stanie.  W jednym z takich pomieszczeń, w którym znajduje się agregat do nawiewu powietrza, napędzany w przypadku braku prądu napędem rowerowym, obecny właściciel willi dokonał zadziwiającego odkrycia, o jakim marzą niejednokrotnie  tropiciele tajemnic historii. W kącie bunkra, za generatorem odkrył dużą ilość rozdartych dokumentów oraz worek zardzewiałych  zszywek skoroszytowych. O odkryciu poinformował miejscową prasę a następnie oddział BSTU (Bundesbeauftragten für die Unterlagen des Staatssicherheitsdienstes) w Halle.

Czytaj dalej „NIEMCY: Archiwalne sekrety willi w Eisleben”