Marcin Hlebionek, Pieczęć jako forma komunikacji w średniowieczu i czasach nowożytnych. II Międzynarodowa konferencja sfragistyczna, Kijów 18-20 XI 2011r.
Tekst PDF
Miesiąc: grudzień 2011
Spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku życzy redakcja
Zintegrowany system zarządzania dla Archiwów Państwowych Izraela
Archiwa Państwowe Izraela wraz z Biblioteką Narodową (NLI) współpracujące w ramach Izraelskiej Sieci Archiwalnej (IAN) realizując rządowy projekt TAMAR Rehabilitation and Empowering of Cultural Heritage Infrastructure Framework of Projects ogłosiły międzynarodowy przetarg na zaprojektowanie i wdrożenie informatycznego Systemu Zarządzania Archiwami (AMS).
Czytaj dalej „Zintegrowany system zarządzania dla Archiwów Państwowych Izraela”
SFRAGISTYKA: Trzeci tom korpusu średniowiecznych pieczęci franuskich
Corpus des sceaux français du Moyen Age jest najważniejszą współczesną serią wydawniczną, poświęconą edycji materiałów sfragistycznych. Dostarcza on bowiem nie tylko informacji o nowych źródłach, znajdujących się w przebogatych zbiorach francuskich, ale też stanowi wzorzec dla wszystkich innych edycji pieczęci. Pierwszy tom tego wydawnictwa, opracowany przez Brigitte Bedos, a zawierający więcj niż 500 sigillów miast francuskich, ukazał się ponad trzydzieści lat temu: w 1980r. Tom drugi, przygotowany przez Martina Dalasa, poświęcony został pieczeciom królów Francji od czasów merowińskich do końca XVw. Zaprezentowano w nim opisy 232 wzorów pieczęci monarszych, a opublikowany został w roku 1991. Zapowiedź dalszych prac stanowiła instrukcja w sprawie przygotowania kolejnej części Korpusu, wydana przez szefa archiwów francuskich jeszcze w maju 2005r. .
Czytaj dalej „SFRAGISTYKA: Trzeci tom korpusu średniowiecznych pieczęci franuskich”
Czeska ustawa z dnia 14 marca 2006 r. o kronikach miejscowości
W Czechach, już od lat dwudziestych XX w., istnieją przepisy, nakładające na wszystkie gminy obowiązek prowadzenia kroniki własnej miejscowości. Mówiąca o tym ustawa, choć kilka razy w swych dziejach modyfikowana, jest krótka i prosta – przytaczamy ją poniżej tej informacji. Powstałe zgodnie z tą ustawą kroniki trafiają do archiwów państwowych, gdzie stanowią jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów archiwalnych.
z dnia 14 marca 2006 r. o kronikach miejscowości,
uchwalona przez Parlament Republiki Czeskiej:
Postanowienia wstępne. Każda miejscowość prowadzi kronikę miejscowości (dalej „kronika”), w której rejestrowane są informacje o ważnych i pamiętnych wydarzeniach w miejscowości, dla informacji i nauki dla przyszłych pokoleń
Prowadzenie i przechowywanie kronik
(1) kronika jest prowadzona jako odręczne pisana księga z numerowanymi stronami lub w formie elektronicznej, ze stopniowo drukowanymi, ponumerowanymi kartami, po zakończeniu każdego roku kalendarzowego na trwałym papierze, przeznaczonym dla dokumentów1), które są ze sobą trwale scalone.
(2) integralną częścią kroniki są załączniki, które zawierają – w formie pisemnej, obrazowej lub dźwiękowej, dokumenty uzupełniające zapisy w kronice.
(3) Miejscowości zabezpieczają kronikę przed utratą, zniszczeniem i dostępem osób niepowołanych.
Wpisy w kronice
Wpisy do kroniki prowadzi się minimum raz w roku kalendarzowym. O wielkości wpisu decyduje miejscowość.
Wgląd do kroniki i wykorzystanie kroniki
Do kroniki ma wgląd każdy, w określonym terminie, w urzędzie danej miejscowości; jeżeli udostępniana jest kronika spisywana odręcznie lub kronika w postaci drukowanej, oprawnej papierowej księgi, z ponumerowanymi stronami, odbywa się to pod nadzorem kronikarza. Mieszkaniec miejscowości, w wieku powyżej 18 lat, a także osoba, której prawo przyznaje prawa obywatela danej miejscowości, może zaproponować w formie pisemnej zmiany, uzupełnienia lub skorygowania wpisu w kronice. Miejscowość, na podstawie tych wniosków, stosownie do okoliczności, dokonuje w kronice odpowiedniej korekty, uzupełnienia lub innych zmian.
Przepisy uchylone
Tracą moc:
1. Ustawa nr 80/1920 Sb. z. a n., o pamětních knihách obecních (o lokalnych księgach pamiątkowych).
2. Rozporządzenie Rządu nr 169/1932 Sb. z. a n., o pamětních knihách obecních (o lokalnych księgach pamiątkowych).
Czas obowiązywania
Ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia trzeciego miesiąca kalendarzowego następującego po dacie jej publikacji.
1) §5 ustęp 1 dekretu nr 646/2004 Sb., o podrobnostech výkonu spisové služby (szczegółowe przepisy wykonawcze dla czynności kancelaryjnych).
Komentarz i tłumaczenie Ivo Łaborewicz
AP O/Jelenia Góra
CZECHY: Najlepsze kroniki województwa pilzneńskiego 2011
W Czechach, już od lat dwudziestych XX w., istnieją przepisy, nakładające na wszystkie gminy obowiązek prowadzenia kroniki własnej miejscowości. Mówiąca o tym ustawa, choć kilka razy w swych dziejach modyfikowana, jest krótka i prosta – przytaczamy ją poniżej tej informacji. Powstałe zgodnie z tą ustawą kroniki trafiają do archiwów państwowych, gdzie stanowią jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów archiwalnych. W ostatnich latach w Czechach zaczęto organizować konkursy dla kronikarzy.
Dnia 1 grudnia 2011 w Pilźnie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie na najlepszą kronikę w województwie pilzneńskim. Uroczystość swą obecnością zaszczycił wojewoda Milan Chovanec, a także radni i przedstawiciele urzędów wojewódzkich. Przedmiotem oceny byli burmistrzowie i kronikarze z 47 gmin, które wzięły udział w konkursie.
Kronikarze rywalizowali w dwóch kategoriach: miejscowości do 500 mieszkańców, w której wzięło udział 19 wsi i miejscowości powyżej 500 mieszkańców, w której uczestniczyło 28 gmin. W każdej z kategorii przyznano nagrody pieniężne w wysokości od 5000 za pierwsze miejsce do 2000 koron za trzecie miejsce. W kategoria pierwszej zwyciężyła gmina Koryta, przed Štichovem i Záchlumíem; w drugiej kategorii triumfowała gmina Strašice przed Přimdą i Žihlem.
Czytaj dalej „CZECHY: Najlepsze kroniki województwa pilzneńskiego 2011”
WŁOCHY: Obszary archiwistyki a sieci informacyjne- konwencja archiwistów włoskich.
W dniach 15- 17 grudnia w stolicy Abruzji Pescarze odbędzie się ogólnowłoska konwencja archiwalna pod hasłem „Dwa lata od Bolonii, obszary archiwistyki a sieci informacyjne.” Konwencja nawiązuje do Seminarium, które odbyło się w Bolonii w dniach 11- 12 kwietnia 2009 r. pod hasłem: „Przyszłość przez teraźniejszość. polityka, strategia, narzędzia przechowywania cyfrowego.”(Politiche, strategie, strumenti della conservazione digitale). W roku 2009 seminarium miało lokalny charakter. Obecne ma zasięg ogólnokrajowy. Zagadnienia poruszane i w 2009 i w 2011 r. pozostają podobne i dotyczą wspólnego rozwiązywania problemów związanych ze specyficzną tematyką udostepniania informacji, procesów dematerializacji (zastępowania dokumentu papierowego dokumentem elektronicznym) oraz problemów związanych z przechowywaniem informacji cyfrowej.
Skala konwencji 2011 r. jest jednak ogólnokrajowa o czym świadczy bezpośrednie zaangażowanie się Dyrekcji Archiwów Włoskich.
Konwencję otworzy Dyrektor Generalny Archiwów Włoskich Luciano Scala.
Czytaj dalej „WŁOCHY: Obszary archiwistyki a sieci informacyjne- konwencja archiwistów włoskich.”
POLSKA: „Archiwistyka między różnorodnością a standaryzacją” odbyły się III Toruńskie Konfrontacje Archiwalne.
W dniach 17-18 listopada pod hasłem „Archiwistyka między różnorodnością a standaryzacją” odbyły się III Toruńskie Konfrontacje Archiwalne. Organizatorem konferencji był Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Gmina Miasta Toruń. Obrady odbywały się w Collegium Humanisticum oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej.
Tegoroczne Konfrontacje kończyły cykl imprez poświęconych uczczeniu sześćdziesięciolecia toruńskiej archiwistyki.
Program, niezwykle bogaty rozpoczynała sesja plenarna.
Wszystkich przybyłych w imieniu UMK powitał kierownik naukowy konferencji – prof. UMK Waldemar Chorążyczewski.
Z ramienia Gminy Miasta Toruń gości przywitał wiceprezydent Torunia – Ludwik Szuba.
Następnie Waldemar Chorążyczewski przedstawił zebranym krótko historię toruńskiej archiwistyki.
{gallery}2011/torun{/gallery}
Standardy MRA: ICA AtoM 1.2 już jest!
Zespół deweloperów Artefactuals, po niemal dokładnie roku, zaanonsował dostępność otwartego systemu opisu archiwalnego ICA AtoM w wersji 1.2.